Návod na ošetřování čalouněných výrobků
Ošetřování látek a koženek
Prach pravidelně odstraňujte pomocí vysavače s jemnou sací silou a potom povrch vyčešte měkkým kartáčem po směru vlasu. Čas od času přetřete látky mírně navlhčeným bílým bavlněným hadříkem nebo jelenicí, aby se vlákna příliš nevysušovala suchým vzduchem v místnosti.
Rozlité tekutiny ihned z povrchu odsajte pomocí bílé bavlněné nebo papírové utěrky, tak abyste tekutinu po povrchu zbytečně nerozmazávali. Hrubé části nenechávejte na povrchu zaschnout, ale ihned je odstraňte pomocí tupého předmětu (lžíce). Poté jemnější znečištění dočistěte vlažnou vodou (do 30 °C) s jemným pracím prostředkem. Skvrny nedřete, ale jemně otírejte navlhčenou houbou. Postupujte od okraje do středu (příp. po směru vlasu), aby se skvrny nezvětšovaly. Dbejte na to, aby se roztok nevtlačoval do tkaniny a příliš ji nepromáčel. Přebytečnou vlhkost opět odsajte suchým hadříkem. Povrch nechejte schnout při běžné pokojové teplotě, nesušte jej na slunci, u tepelných zdrojů, fény apod. Po vysušení můžete látku vyčesat měkkým kartáčem po směru vlasu.
Při větším znečištění použijte suchou pěnu, čistič na čalounění nebo chemické čištění dle symbolu. Šamponování pěnou provádějte přesně podle pokynů výrobce čisticího prostředku. Pokud si na čištění netroufáte nebo si nevíte rady, doporučujeme Vám obrátit se na specializovanou firmu. Pokud se na namáhaných místech objevují žmolky, lze je odstranit vyčesáním jemným kartáčem. Syntetická vlákna jsou pevnější, proto lze žmolky odstranit opatrným odstřihnutím nebo pomocí speciálních strojků. Žmolky nevytrhávejte. Odstraněním žmolků není zaručeno, že se jev nebude opakovat.
Koženky ve většině případů nejsou náročné na údržbu. Prach pravidelně odstraňujte pomocí vysavače s jemnou sací silou nebo vlhkým bavlněným hadříkem. Rozlité tekutiny odstraňujte ihned odsáváním pomocí suché bavlněné nebo papírové utěrky. Ani jiná znečištění nenechávejte na povrchu zaschnout, ale odstraňte je ihned vlažnou vodou. Povrch lehce otřete navlhčeným bavlněným hadříkem a vytřete dosucha.
Ošetřování přírodní kůže - prach pravidelně odstraňujte pomocí vysavače s jemnou sací silou nebo vlhkým bavlněným hadříkem. Rozlité tekutiny odstraňujte ihned odsáváním pomocí suché bavlněné nebo papírové utěrky. Ani jiná znečištění nenechávejte na povrchu zaschnout, ale odstraňte je ihned vlažnou vodou. Povrch lehce otřete navlhčeným bavlněným hadříkem a vytřete dosucha. Jakmile kůže absorbuje tekutinu, může být skvrna nevratná! Kompletní čištění a konzervaci kůže doporučujeme provádět 2-4x za rok podle intenzity užívání speciálními prostředky na kůži. Při použití se řiďte pokyny výrobce a přípravek otestujte nejdříve na méně viditelném místě.
Na látky, koženky a přírodní kůže nikdy nepoužívejte chemická rozpouštědla a ředidla (aceton, benzin, trichlorethylen) nebo čistící pasty s abrazivním účinkem. Na koženky nepoužívejte žádná leštidla nebo přípravky na bázi oleje nebo vosků, na povrchu by se vytvořily nerovnoměrné lesklé skvrny. Při čištění zabraňte kontaktu čisticího prostředku s dřevěnými částmi. Nepoužívejte horkou vodu ani parní čističe, abyste nepoškodili čalounický materiál a nevystavili dřevěné části nadměrnému působení vlhka a tepla.
UPOZORNĚNÍ ! U světlých odstínů látek, koženek a přírodních kůží může dojít k jejich zabarvení během kontaktu s jinými materiály (nestálobarevné textilie, džínovina, noviny, časopisy aj.) Zabarvení vlivem chemické reakce barevných pigmentů nejsou známkou snížené kvality čalounických materiálů, proto na ně nelze uplatňovat záruku nebo reklamace.
U čalouněných výrobků může během čalounění nebo používání výrobku dojít k mírnému zvlnění a zvrásnění potahového materiálu. Tato zvlnění nebo zvrásnění mohou být dána vlastnostmi čalounického materiálu nebo technologií čalounění, a proto na ně nelze uplatňovat záruku nebo reklamace.
Návod si můžete stáhnout také jako PDF.