Dřevěné jídelní stoly a židle a jejich údržba
V restauracích, barech, kavárnách, ale i v domácnostech jsou velice populární jídelní stoly a židle z masivního dřeva. Dřevěné nebo dýhované povrchy zvláště u stolových desek jsou používáním velice zatěžovány a je potřeba o ně pravidelně pečovat. Desky stolů v našem sortimentu jsou opatřeny 2-3 vrstvami kvalitního polyuretanového laku, určeného pro zvláště namáhané povrchy. Přes tuto zvýšenou ochranu má jejich odolnost svoje fyzikální limity.
Dřevo je přirozený materiál, který reaguje na prostředí, ve kterém se nachází. Důležitá je především teplota a vlhkost vzduchu v interiéru, na jejichž rychlé změny dřevo citlivě reaguje. Tendence dřeva absorbovat vzdušnou vhlkost nebo jí naopak vydávat se někdy označuje jako „dýchání“ dřeva. Pokud ve výkyvech teploty a vlhkosti dojde k extrémům, mohou se např. dřevěné stolové desky začít ohýbat nebo praskat. Snížit riziko poškození dřevěného nábytku je možné vhodným ošetřováním.
Čím na dřevěné povrchy
Nejvhodnějším prostředkem k ošetření stolů a židlí jsou vosky určené k péči o dřevěný nábytek (např. Pronto wood Polish). Vosk vytvoří na povrchu ochranný film, který zabraňuje vlhkosti proniknout do dřeva. Vosk také prodlouží dobu, po kterou je dřevěný povrch schopen odolávat proniknutí rozlitého nápoje.
Další možností jsou speciální politury na dřevěný nábytek (např. Diava), ty obsahují drobné barevné pigmenty, které oživí původní barvy a do značné míry zakryjí i případné škrábance a skvrny.
Politury i vosky obecně dodají dřevěným povrchům lesk a zvýrazní kresbu dřeva.
Čemu se vyhnout
Největšími nepřáteli dřevěného nábytku jsou abrazivní (brusné) prostředky (brusné houby, tekuté písky apod.), příliš mnoho vody a rozpouštědla.
Čistící prostředky s abrazivním účinkem zaručeně odstraní skvrny, ale zároveň zaručeně vytvoří škrábance i v tom nejkvalitnějším laku.
Jídelnímu stolu rozhodně neprospěje pokud ho budeme při úklidu namáčet stejně jako dlažbu na podlaze. Pokud je už nutné použít pro vyčištění stolu vodu, použijeme maximálně vyždímanou utěrku s jemným povrchem.
Rozpouštědla a jiné silné čistící prostředky, u nichž výrobcem není výslovně uvedena možnost jejich použití na dřevěný nábytek, jsou sice velice účinné, ale dřevěný povrch zaručeně nenávratně poškodí. Pozor tedy na různé univerzální přípravky!